AutoCAD

CAD Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım (CAD = Computer Aided Design) yazılımıdır. Teknik resim çizmek için kullanılan diğer yazılımlar gibi vektör tabanlıdır. Yani CAD yazılımı çözünürlükten bağımsız, 2-boyutlu ve 3-boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesidir. Bu yazılım alanındaki ilk vektörel çizim yazılımlarından biridir.TÜRKİYE sitesi http://turkey.autodesk.com

Çalıştığı işletim sistemlerinin başında Windows XP, Mac OS X, iOS, Android gelmektedir. İş istasyonu (workstation) sürümü de bulunur. CAD yazılımıDWG ve DXF biçimlerini işler. 3 ve 2 boyutlu tasarım yapmasının yanında AutoLISP ve VisualBasic yazılımlama dillerini de destekler.

Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Özel sürümlerin en yaygın kullanılanlarından bazıları şunlardır:

AutoCAD Mechanical: Makine ve otomasyon tasarımı için

AutoCAD Architecture: Mimari tasarım için

Ayrıca GIS, mekanik, medya ve eğlence sektörleri için de tasarım ürünleri vardır.

Başta bazı mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafından kullanılan bir bilgisayar destekli çizim-tasarım yazılımıdır. En yaygın kullanılan çizim yazılımıdır. Son olarak Mart 2011’de AutoCAD 2013 sürümü çıkmıştır.

ÖĞRENCİLER İÇİN

Autocad öğrenciler için 3 yıllık kullanım hakkı vermektedir bunun için web sitesi

 ( http://www.autodesk.com/education/free-software/autocad )  dir ücretsiz kayıt olunup kullanım hakkından faydalanabilirsiniz. NOT: LİNKİ KOPYALA YAPIŞTIR YAPINIZ  (link güncellendi)Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s